Cin Seddi

Cin Seddi

Çin’deki Toprak Askerlerin Gizemi
Tarihin her döneminde kurulan imparatorluklar ve bu imparatorluklara hükmeden krallar en güçlü olma idealine sahip olmuştur. Bu ideal bazen gerçekleşmiş bazense trajik olayların yaşanmasına neden olmuştur. Yaşanan olaylar tarihte gizemli olayların yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Bu olayların bir tanesi de Çin’de bulunan binlerce toprak askerin hikâyesidir.
Çin İmparatorluğu tarihin hemen her döneminde kendi bölgesinin hâkimi olma iddiası ile varlığını sürdürmüştür. Ancak Çin’in ilk hükümdarı Çin Şi Huang’ın iddiası en büyük olmanın yanında ölümsüz olmaktı. Hükmü altında bulunan herkesin ölümsüzlüğün sırrını bulması için çaba sarf etmesini isteyen imparator cıva ile ölümsüzlüğü elde etmeyi isterken trajik bir şekilde can vermiştir. İmparator öldükten sonra mezarının çevresine yerleştirilen binlerce asker ise imparatorun gizemli arzularından bir tanesi olarak karşımıza çıkar.
Terrakota Ordusu
1974 yılında tesadüf eseri keşfedilen ve arkeoloji dünyasının en önemli gelişmelerinden bir tanesi olan Terrakota Ordusu; uzun yıllarca boyunca incelenmiş ancak kesin bir sonuç elde edilememiştir. Ordunun neden mezarın çevresine yerleştirildiği kadar gizemli olan bir noktada 7000 askerin tam teçhizatlı bir şekilde topraktan üretilip buraya nasıl konumlandırıldığıdır. Bugünkü teknoloji ile dahi yapımı uzunca bir süre alacak Terrakota Ordusu’nun nasıl yapıldığı gizemini korumaktadır. Ordu ile ilgili gizemli noktalardan bir tanesi de her askerin kendine has bir yapıda olması ve hiçbir askerin diğerinin kopyası olmamasıdır. Bu anlamda büyük bir emek gerektiren Terrakota Ordusu’nu Batı’dan gelen sanatçıların ürettiği de söylentilerden bir tanesidir.
Son Görev: İmparatoru Korumak
Ölümsüzlüğü arayan ancak bu yolda canını veren imparatora son bir hizmet maksadıyla üretilen bu heykellerin neden üretildiği konusunda en güçlü söylenti imparatorun öldükten sonra korunması üzerinedir. Her biri normal bir insan boyutunda olan ve kuvvetli yapısı ile dikkat çeken askerler ölümden sonra imparatoru koruyacak ve şanına leke sürmeyecektir. 
UNESCO tarafından koruma altına alınan Terrakota Ordusu tarihin en önemli eserlerinden bir tanesidir. Çin’de bulunan bu ordu son yıllarda oldukça ilgi çekmekte ve üzerine sayısız belgesel ve araştırma yapılmaktadır.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code