Truva Atı

Truva Atı

Günümüzde şehir merkezinde bulunan bu Truva Atı, turistlerin en çok merak ettiği yerlerden biri. Çanakkaleli bir usta olan Ahmet Karadeniz tarafından 1973 yılında yapımına başlanıyor. Yaklaşık iki yıl süren çalışmanın sonucunda 1975 yılında maket, ziyaretçisi ile buluşuyor.

Yunan halkının gururunu okşayan Truva Atı efsanesi, yüzyıllardır dilden dile dolaşmakta. Truva Savaşı’nın geçtiği yer ise günümüzde Truva Antik Kenti olarak bilinen yerdir.

Truva Atı Tarihçesi

Akalı ünlü komutan Odysseus, Truva şehrini ele geçirebilmek için tam 9 yıl boyunca planlar yapar ve başarısız olur. Artık umudun bitme noktasına geldiği bir dönemde Odysseus dahice sayılacak ve tarihte yerini alacak bir fikri masaya yatırır. Odysseus’un planı şudur. Akalılar, Truvalıların karşısında pes etmiş taklidi yapacaklardır. Fakat geri çekilirken bir hediye ve saygı göstergesi gibi gözüken devasa bir tahta atı şehirde bırakacaklardır. Devasa boyutlu atın içerisine de Odysseus komutanlığında gizli bir ordu bulunacaktır. Arkada kalan askerler ise savaşı kaybetmiş gibi davranıp Bozcaada’nın arkasından gizleneceklerdir. Ardından atın yanına bıraktıkları asker, Truvalılara elçi gibi gözüküp onlara Aka halkının geri çekildiğini söyleyip atı Truva halkına verecektir. Truvalı askerler atı görünce ne olduğunu anlamamışlardır. Akalı asker rol icabı komutanlarının onu gözlerinden çıkardığını ve artık halkından ve ülkesinden nefret ettiğini ve o aramaya gelen komutanlarından saklanıp topraklarına dönmelerini beklediğini söylemiştir.

Truva atının ise Athena adlı tanrıça adına yapıldığını ve büyük yapılmasının sebebinin de asla Truva şehrinden içeri giremesin diye olduğunu anlatmıştır. Asker konuşmasının devamında bu heykeli kutsal bulduklarını ve heykele bir zarar gelirse kendi halklarının da yok olacağını düşündüklerini eklemiştir.

Bu sözlere kanan Truva ordusu kutsal sandıkları atı surlarının içine alırlar ve bunun üzerine içkili bir ziyafetle zaferlerini kutlarlar. Truva ordusunun sızdığı gören komutan Odysseus hemen atın dışına çıkarlar ve Truva ordusunu büyük bir yenilgiye uğratırlar. Halkı katlederler, şehri yakarlar ve Helen’i alıp topraklarına giderler.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code