Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri

Tarihte inşa edilen pek çok yapı kendi zamanının en iyisi ve ihtişamlısı olması ile bilinir. Ancak bazı yapılar var ki geçmişten bugüne ihtişamını korur ve inşası konusunda gizem taşır. Bu yapılar arasında Mısır’ın Giza kentinde bulunan piramitleri saymak mümkündür. Dünyada Mısır Piramitleri olarak bilinen bu tapınak – mezarlar inşa edildiği günün şartlarında değerlendirildiğinde imkansız yapılar olarak tarihe geçer. Bugünün teknolojisi ile bile inşa etmesi oldukça zahmetli bir iş olan piramitlerin iş makinası ve başka bir araç olmadan nasıl inşa edildiği bilinmemektedir. Mısır Piramitleri ile alakalı kayda geçen tek bilgi Imhotep zamanında basamaklı bir piramit inşa ettirildiğidir.

İşçiler Neden Öldürüldü?

Her biri yaklaşık 20 ton ağırlığındaki taşlarla inşa edilen ve binlerce taşın kullanıldığı piramitlerin büyüklüğü kadar inşa öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan süreç de oldukça enteresandır. Giza’da bu denli büyük piramitleri inşa etmek için taş temin etmek yüzlerce kilometre öteden tonlarca ağırlıktaki taşları taşımak demektir ki o günün şartlarında bunun nasıl başarıldığı bilinmemektedir. Bunun yanında tedarik edilen taşların üst üste dizilip metrelerce yüksek bir bina inşa edilmesi başka bir gizemin nedenidir. İnşası sırasında kullanılan yöntemlerin bilinmemesinin bir nedeni de piramitlerde işçi olarak çalışanların katledilmesidir. Belki bir işçi isyanı belki de mimari sırrın açığa çıkmaması olarak değerlendirilebilecek olan bu kıyım günümüzde sırrı çözülemeyen bir olaydır.

Bilinmezliğin Kalbi Giza’da Atıyor!

Mısır piramitleri dendiğinde pek çok insanın hayalinde bir fotoğraf oluşsa da piramitlerin nerede olduğu ve nasıl konumlandığı ile ilgili insanların bilgileri oldukça sınırlı. Mısır’ın Giza şehrinde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bu yapılar içerisine konan suyun temizlenmesi, canlıların içeride daha hızlı büyümesi ve radyasyon yayan cihazların içeride çalışmaması yönüyle de oldukça farklı özellikler gösterir. Bilinmezliğin kalbi olarak ifade edilebilecek Giza kentinde bulunan piramitler UNESCO tarafından koruma altındadır. Bu yapılar ayrıca dünyanın 7 harikasından bir tanesi olarak kabul edilir. Gizemi çözülmeyi bekleyen bu muhteşem yapılar turistleri ve ilginç hikayeler peşinde olanları ağırlamaya devam ediyor.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code