Japonya’da Sizi Bekleyen Tuhaf Durumlar

13.05.2019
Japonya’da Sizi Bekleyen Tuhaf Durumlar

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olan Japonya’yı gezip görmeyi kim istemez ki! Ancak Japonya gelişmiş olduğu kadar farklı ve şaşırtıcı kültürü ile turistlerin şaşkınlık yaşayacağı ülkelerden bir tanesi. Bu yazımızda size Japonya’ya seyahat ederken karşılaşacağınız komik ve bir o kadar da farklı durumları derledik!

Farklı Bir Gelenek: Kancho

Yolda yürürken tıpkı bir çocuk gibi elini silah yapmış ve size ateş etmeye çalışan insanlar görürseniz korkmayın deli falan değil. Kancho olarak ifade edilen bu gelenek Japonya’da oldukça yaygın. Bu nedenle bu tarz insanlara alışırsanız iyi edersiniz.

Ofiste Şekerleme: İnemuri

Dünyanın herhangi bir ülkesinde ofiste uyumak kovulmak için oldukça yeterli bir sebeptir. Ama Japonya’da durum hiç de öyle değil. İnemuri adı verilen Japon geleneğine göre ofiste şekerleme yapmak zorunlu aksi takdirde insanlar ekstra çalışma ile cezalandırılabiliyor. Bu nedenle bir kurumu ziyaret ettiğinizde uyuyan çalışanlar görürseniz şaşırmayın!

Ağız Şapırdatmak Serbest

Japon kültürüne göre yemek yerken ağız şapırdatmak diğer bütün kültürlerin aksine oldukça saygı duyularak karşılanan bir durumdur. Nitekim yemeğin ağız şapırdatarak yenmesi yemeğin tadını çıkarmak olarak kabul ediliyor. Bu sebeple noodle yerken ağzını şapırdatan insanlarla karşılaşırsanız yadırgamayın.

Gaz Maskesini Yanınıza Alın

Japonya aktif volkanları ile dünyanın bu konuda ender ülkelerinden bir tanesidir. Ülkede aktif volkanların yaygın olması bazı tuhaf durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Örneğin Izu adasına seyahat etmek istediğinizde gaz maskenizi yanınıza almak zorundasınız. Aksi takdirde aktif volkanların yaydığı zehirli gazlardan zehirlenebilir ve hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Aşk Oteli

Japon kültüründe son dönemde oldukça artış gösteren aşk oteli kavramı çiftlerin saatlik veya gecelik vakit geçirmesi için hazırlanan bir konsept. Sokakta gezerken aşk oteli tabelalarına şahit olursanız ahlak polisini aramanıza gerek yok. Nitekim Japonya nüfusunun neredeyse %2 sinin bu otelleri kullandığı bilinen bir gerçek. Üstelik bu otelleri kullanırken isim bildirme zorunluluğu da yok. Yolda gezerken üzerinde kalp sembolü olan ve görünüm itibariyle diğer otellerden farklı olan bir otele rastladıysanız muhtemelen bir aşk oteline bakıyorsunuzdur.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code