Seyahat Ederken Karşılaşacağınız Farklı Yasaklar

15.05.2019
Seyahat Ederken Karşılaşacağınız Farklı Yasaklar

Seyahat etmek ve farklı kültürler tanımak hemen her insanın arzu ettiği durumlardan biridir. Ancak bu arzusunu yerine getiren insanlar bazen öyle tuhaf ve komik durumlarla uğraşmak zorunda kalır ki dünyayı gezme planını bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalır. Bu yazımızda dünya çapında seyahat ederken karşılaşacağınız enteresan bir o kadar da farklı kuralları sizler için derledik!

Sakız mı O da Ne?

Yolda yürürken sakız çiğnemek sizin için bir hobi ise Singapur’a seyahat etmeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Nitekim Singapur, yere atılan ve insanların ayaklarına yapışan sakızlardan mustarip olduğundan 1992 yılından beri ülkede sakız çiğnemek yasak. Üstelik ülkede sadece sakız çiğnemek değil sakız satışı da yasak! Bu nedenle rotanızda Singapur varsa sakızları sakın valizinizden çıkarmayın.

Fransızlar Ketçap Sevmez!

Fransa yemek kültürü ile ön plana çıkan oldukça önemli ülkelerden biridir. Fransız mutfağının kendine has yapısı gençler arasında yayılan fast food alışkanlıkları nedeniyle bozulmaya başlayınca Fransızlar çareyi ketçabı yasaklamakta bulmuş. Ülkede sadece patates kızartması ile servis edilen ketçap Fransızların en hassas olduğu konulardan biri!

Sarı mı Asla!

Sarı, çoğu insan tarafından oldukça sık tercih edilen renklerden biri olsa da Malezyalılar sarı renk konusunda oldukça yasakçı. Ülkede 2011 yılından beri sarı renk kıyafet giymek yasak. Bu durumun nedeni ise o dönem ülkede muhaliflerin sarı rengi yaygın olarak kullanması. Malezyalılara göre sarı, oldukça asil bir renk olsa da siyasi nedenlerin de karışması ile ülkede maalesef sarı elbiselere rastlamak mümkün değil. Bu nedenle Malezya’ya gitmeden önce valizinizi sarı renk kıyafetler olmadan hazırlamaya dikkat edin.

Video Oyunları mı, O da Yasak!

Çağımızın en önemli unsurlarından biri olan video oyunları Yunanistan’da bir kafedeyken oynarsanız kendinizi hapiste bulabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız Yunanistan’da internet kafelerde video oyunlar yasak. Nedeni ise oldukça enteresan. Ülkede kumar vb. kötü alışkanlıklara neden olan oyunlar yasaklanırken farkında olmadan bütün oyunlar yasaklanmış ve bu sebeple sıradan oyunları oynamak bile suç teşkil ediyor. Hükümet bu yanlışın farkında olsa da henüz bu konuda bir adım atılmadı. Bu nedenle Yunanistan’da sakın bir internet kafede CS: GO oynayayım demeyin!

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code