Startup şirketinize yatırım çekmek için ne yapmalı?

Startup şirketinize yatırım çekmek için ne yapmalı?

İş şirketinizi ölçeklendirmeye geldiğinde, "Aslında herkese uyan tek bir boyut yok diyor". Bu fikirler New York Üniversitesi' ndeki işletme ve organizasyon profesörü Deepak Hegde' ye göre böyle aslında... Hegde ayrıca, teknoloji ve bilim girişimlerinin ölçeklenmesini sağlayan Endless Frontier Labs'ı yönetiyor. (Bunlardan bir tanesi, şu anda butik ekmek lezzetleri tasarlamak için kullanılan bireysel lezzet profillerini önceden belirleyen bir makine öğrenme ve yapay zeka platformu olan Analitik Lezzet Sistemleri'dir.)

Bir başlangıç ​​için, Hegde, ölçeklemenin büyük ölçekli bir üretim tesisi bulmak anlamına gelebileceğini söylüyor aslında. Zira bu size hazır bir know how sağlayacaktır. Yeniden birşeyleri keşfetmektense bu bazı şeyleri keşfedilmiş bir şekilde üretmenize ve yönetmenize imkan sağlayacaktır.

Bir sonraki hedef Bir ürünü daha geniş pazarlara çıkarmak olmalı diyor. Tercümesi şu aslında; Pazar bir şirketin acemilik yaşadığı alanlarda hızlı bir tecrübe edinmesine imkan sağlar, yeni ve farklı pazarlar işinizi yeniden keşfetmenize, konumlandırmanıza, kabul görmüş genel geçer varsayımları yıkmanıza olanak sağlar. Çok da bulunmaz asya ipeği olmadığınızı hatırlatır. Rehavetten korur sizi.

Başka bir başlangıç ​​için ölçeklendirme, iyi satış ekibini işe almak anlamına gelebilir.

Şunu akıldan çıkarmamak lazımdır ki; şirketinizin mücadelesi ne olursa olsun, özel bir saldırı planına ihtiyacınız olacak ve sürekli artan artı deneme isteği.

En zorlu ölçekleme bölümlerinden biri, kurucunun gücünden insan yöneticisine kısaca ülkemizde çokça sulandırılan CEO yönetimine geçmektir. İlk başlarda, kariyer koçluğu platformu BetterUp'ın kurucu başkanı ve CEO'su Alexi Robichaux, "Bu seninle dünyaya karşı bir meydan okuma" dese de. Şirketiniz büyüdükçe, temel zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olacak etkili bir ekip oluşturmalısınız.

Hegde ve Robichaux ile birlikte diğer birçok kurucu, girişimcilik araştırmacısı ve yönetici koçundan bir işletme büyütmenin temellerini çizmelerini istediğiniz de ise karşınıza şu çıkıyor...

En iyi uygulamaları - ve kaçınılması gereken en yaygın tuzaklar için okumaya devam edin. Mümkün olduğunca erken ölçeklendirmeye başlamayı planlayın Örgün planlama, girişimciliğin hızlı ve kolay şeyler versiyonuna zıt görünebilir. Ve gerçekten sonuçlandırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, binlerce işe başlamadan önce yapılan çalışmalar bir iş planına sahip olmanın başarı ihtimalini artırabileceğini gösteriyor. 2017'de Stratejik Girişimcilik Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 2005 ve 2011 yılları arasında ABD'de 1000'den fazla girişimcinin verilerine bakılmıştır. Görünüşe göre, planlamacılar planlamacılardan% 16 daha başarılıydı.
(Başarı, aylık gelirlerin son 12 aydan altı ayının aylık giderlerini aştığı nokta olarak tanımlandı.)

Hegde, bir iş planına sahip olmanın neden yatırımcıları etkileyebileceğini açıkladı. “Ölçeklendirmek için paraya ihtiyacınız var” dedi. “Ama para kazanmak için ölçeklenebilirliğin kanıtını göstermen gerekiyor.” Plan, bunun kanıtıdır.

Hegde, “Ölçeklendirme gerçekten planlama ile ilgili” dedi. “İlk müşterinizi veya ilk VC'nizi satabilmek için en iyi adımı nasıl yapacağınızı düşünmek yerine, belki iki, üç, dört, beş yıl önceden düşünmeyi gerektirir.”

Sağlam bir strateji, doğru kaynaklarla ölçeklendirilebilir olması için asgari uygulanabilir bir ürün oluşturmaktır. Hegde, daha sonra yatırımcılara, koydukları herhangi bir paranın "pazarları veya müşteri tabanını genişletmeye yardımcı olacak şekilde dağıtılabileceğini" gösterdiğini söyledi. Niçin ölçeklendiğini ilk etapta bil. Niyetle ölçeklemeye yaklaş. Zira Hint öyle yaparak başarılı oldu. Biraz hikayesini özetlemem gerekirse Hint, 2005'ten beri doğal aromalı içecekler pazarlamaktadır. Google ve Facebook gibi Silikon Vadisi şirketlerinde bir temel haline geldi. Daha yakın bir zamanda, Hint, ürün tekliflerini güneş koruyucu içerecek şekilde genişletti; yakında şirket deodorant da satacak şekilde satış stratejisini genişletti.

Hint’in kurucusu ve CEO'su Kara Goldin, bu genişlemenin arkasındaki mantığı bir köşede şöyle ifade etmişti. En başından itibaren amacı, güvenli, uygun fiyatlı güneş kremi veya besleyici, lezzetli içecekler aracılığıyla tüketicilerin sağlık sorunlarını çözmekti. Her iki durumda da, Goldin, rafta tonlarca seçenek olduğunu ancak insanların hangisinin en sağlıklı seçim olduğunu söylemenin kolay bir yolu olmadığını fark ettiğini söyledi. Ve yapabilselerdi, muhtemelen fiyat aralığının dışında olacaktı. İpucu bunu değiştirebilir. Ayrıca unutmayın: İşinizi ölçeklendirmek zorunda değilsiniz. Fire up sermayesi aramadan önce ölçeklendirme konusundaki beklentilerinizi bulmak en iyisidir. Hint için ölçeklendirme, 14 yıl sonra yaklaşık 190 çalışana ulaşmak ve John Legend'i yatırımcı olarak almak anlamına geliyor. Andreessen Horowitz'in yönetici ortağı Scott Kupor, daha önce BI'ya VC'lerin değerlendirdiği ilk şeylerden birinin pazar fırsatı olduğunu söylemişti; İşiniz ne kadar büyük olursa olsun. 20 veya 30 milyon dolarlık bir şirket kurmak gayet iyidir aslında - ancak bir yatırımcıyı sizinle bu konuda ortak olmaya ikna etmek zor olabilir. Buda sizin kişisel pazarlama kabiliyetinizin ne kadar iyi olduğuna göre değişecektir. Çok daha fazla şeyler söyleyebiliriz aslında. Ama genel çerçevesi içinde girişimci olmak zordur, ondan daha zoru yatırımcı bulmaktır. Fakat unutmayın bu ikiside imkansız değil memleketimiz satıhlarında biraz zorlayıcıdır sadece.

Hayatın beklentileriniz üzere şekillenmesini dilerim.

Keyifli haftalar.
Emin Engin Türk

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code