ISO 9001 Belgesi

09.09.2019
ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 belgesi; uluslararası standart organizasyonu olan ISO tarafından işletmelere verile bir sertifikadır. ISO kapsamında farklı başlıklarda verilen belgelerden bir tanesi olan ISO 9001’in temelinde kalite yönetim sisteminin tesis edilmesi veya tesis edilmiş olan kalite yönetim sisteminin uluslararası standartlara uygun bir noktaya taşınması vardır. 
ISO 9001 belgesi işletmelerin başvurusu esasına göre verilir ve burada işlemeden istenenlerin yerine getirilmesi şarttır. Zira ISO tarafından her yıl belirlenen koşullar belgeyi almak için en önemli kurallardır. Her başlık için farklı değerlendirme ve uygulamaların olduğu ISO çatısı altında ISO 9001 belgesi dendiğinde düzenli işleyen bir kalite yönetim sistemi akla gelir. 

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO tarafından verildiği ifade edilen ISO 9001 Belgesi’nin alım süreci bazen kolay bazen de oldukça zor olabilir. Belgenin alınmasında karşılaşılan zorluk tamamen işletme ve danışman firma ile alakalıdır. İşletme ve danışmanlık firması başvurudan sonra gerekli bütün hazırlıkları tamamlayarak bağımsız ve akredite olmuş kuruluşun kendilerini denetlemesini bekler. Denetim aşamasında hem evrak hem de sistem denetimi yapan söz konusu kuruluş standartlara uygunsuz bir durum olduğunda bunu işletmeye bildirerek uygunsuzluğun giderilmesini ister. Uygunsuzluk giderilip sistem başarılı bir şekilde işler hale getirilince bağımsız kuruluş işletmeye ISO 9001 Belgesi verir.
ISO 9001 Belgesi belirli süreler için verilir ve söz konusu süreden sonra denetim aşaması tekrar edilir. Burada işletmelere düşen görev her yıl yenilenen standartlara uygunluğu takip etmek ve sağlamaktır. Nitekim uygunsuzluğun ortaya çıkması işletmeler için zaman ve bütçe kaybı demektir.

ISO 9001 Belgesi

ISO belgesi alım sürecinde bir problemle karşılaşmamak için kaliteli hizmet sunan danışman firma ile çalışmak oldukça önemlidir. Deneyim ve bilgisi ile sizlere yardımcı olan danışmanlık firması belgelendirme sürecini hızla tamamlamanızı sağlar. Söz konusu danışmanlık ihtiyacınız karşılamak için hemen isobelgesifiyati.com ile irtibat kurarak kaliteli ve başarılı hizmetle tanışabilirsiniz. Yılların tecrübesi ile hemen her sektörde ISO 9001 Belgesi alım sürecine katkı sağlayan isobelgesifiyati.com firması; müşteri memnuniyeti konusunda yakaladığı başarı sayesinde fark yaratıyor.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code