IAS Belgesi Nedir?

11.03.2020
IAS Belgesi Nedir?

IAS belgesi, son zamanlarda son derece büyük bir öneme sahip olan bir belgedir. Pek çok firma müşterilerine çeşitli hizmetler sunabilmek adına çeşitli eğitim ve belgelere sahip olmaktadır. Çünkü söz konusu belge ve eğitimler ile firmalar uluslararası standartlarda hizmetlerini sürdürebilmekte ve müşteri memnuniyetini de yoğun bir şekilde arttırmaktadır. Bu nedenle başta ISO olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun sunduğu belgelere sahip olabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra söz konusu belge ve eğitimlere sahip olan kişiler ise bu eğitim ve belgelerin uluslararası alanda geçerli olup olmadığını merak etmektedir. Söz konusu belge ve eğitimlerin uluslararası alanda geçerli olduğu ise akrediteli olarak adlandırılır. Akredistasyon dilimize Fransızca’dan geçmiş bir kavramdır. Denklik olarak Türkçeleştirilmektedir. Yani firmaların aldığı eğitim ve belgelerin uluslararası alanda denk olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Peki, IAS Akredistasyon nedir?

IAS Akredistasyon

Akredistasyon sistemi dendiği zaman akla ilk olarak IAS gelmektedir. İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan IAF, akredistasyonun temelini oluşturmaktadır. Her ülkede temsilciliği bulunan çeşitli kurum ve kuruluşlar ile IAF bir akredistasyon çemberi oluşturmaktadır. IAS, Amerika temelli bir akredistasyon kuruluşudur. 1975’ten beri varlığını devam ettiren IAS, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Devlet kurumları, profesyonel dernekler ve çeşitli ticari işletmeler olmak üzere IAS’ın pek çok şirket ve kuruluşu akredite ettiğini ifade edebilmemiz mümkündür.

Günümüzde 67 ülkede temsilciliği bulunan ve faaliyetlerini sürdüren IAS, Türkiye’de de 2002 yılından beri varlığını sürdürmektedir. IAS, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sistemi, ISO 13483 Medikal Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri gibi yönetim sistemlerinin belgelendirilmelerini gerçekleştirmektedir.

PCA ile Akredistasyon

Aldığınız belge ve eğitimlerin uluslararası alanda geçerliliğinin olmasını istiyorsanız IAS akredistasyon hizmetinden faydalanabilmek mümkündür. Bu noktada aldığınız eğitim ve belgeleri firmamız ile iletişime geçerek akredite edebilirsiniz. Akredite ve diğer hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Editör

Editör

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code